Úřad městské části
Brno–Jehnice
Nám. 3. května 5
Úřední hodiny
Po: 7.00 - 16.30
St: 7.00 - 16.30
Telefon:
+420 541 237 425
E-mail:
info@brno-jehnice.cz
Stavební úřad:
email: stavebni@brno-jehnice.cz
tel: +420 728 615 196
ID datové schránky:
76nbyg4
Číslo účtu:
19-19225621/0100
Bankovní spojení:
Komerční banka
Ohlašovna požárů
hasiči Jehnice
723 684 976
ZAČAL SE NÁM TU ROZMÁHAT TAKOVÝ NEŠVAR
Začal se nám tu rozmáhat takový nešvar.
Někteří občané si pravděpodobně myslí, že obecní pozemek patří všem a že si na něm tedy můžou dělat co chtějí. Opravdu nelze na pozemcích města stavět a umisťovat cokoliv, kdekoliv a kýmkoliv bez vyjádření příslušných nadřízených orgánů a majitele těchto pozemků. A to hned z několika důvodu. Bezpečnosti, nezodpovědnosti, porušení majetkových práv. Ani schválený městský mobiliář se nesmí umístit bez vědomí a vyjádření městské části. Zcela určitě to není bezdůvodná, buzerace“, ani koš na odpadky nebo dopravní značka nemůže být kdekoliv. Z umístěného prvku, i když jen lavičky nebo houpačky může dítě spadnou a ublížit si. Na dětské houpačky dokonce existují speciální bezpečnostní normy, které je nutno při realizaci houpačky umístěné na veřejném prostoru a využívané veřejností bezpodmínečně dodržet, kontrolovat a vyžadovat. Při osazování jakéhokoliv třeba i schváleného mobiliáře v místě inženýrských sítí může dojít k jejich, třeba i nechtěnému poškození. Existují ochranná pásma, a to v místech o kterých si toho aktivista ani nemusí být vědom. Na většině míst po krajích cest vedou inženýrské sítě a rozvody s ochrannými pásmy vzhledem k plánované údržbě. Jakýkoliv projekt nápad nebo invence občanů je nutno prověřit na příslušných orgánech. At už byl záměr kohokoliv, kdo realizuje lavičky a houpačky, popř. cokoliv jiného na pozemcích města, nejen v katastru Městské části Jehnice, musí přeci zachovat určitý zákonný postup. Žádný z majitelů pozemků, a jsem přesvědčen, že ani z realizátorů těchto, partyzánských akcí“ by bez vlastního vyjádření s osazením např. městských kontejnerů na vlastním pozemku nesouhlasil. K prosazení třeba i dobrého nápadu je vždy třeba zachovat zákonný postup nutný při prosazování veřejných zájmů.
- Záměr
- Seznámení pověřeného pracovníka úřadu městské části se záměrem
- Prověření možnosti realizace s nadřízenými orgány
- Seznámení a souhlas zastupitelstva
- Zpracování případné studie
- Studie projednána s veřejností
- Zajištění financování
- Případná projektová dokumentace
- Objednání prvku a výběr realizátora
- Vlastní realizace
Většinu těchto bodů je, při správě cizího majetku, pověřeným, zvoleným a zodpovědným správcem nutno dodržet. Samozřejmě jde o rozsah záměru, ale kupříkladu osazení odpadkových košů na psí exkrementy, které nyní byly v Jehnicích realizovány, je dobrým příkladem, jak řešit záměry třeba i malého rozsahu. Starosta městské části zve opakovaně veřejnost k projednání jakéhokoliv nápadu či záměru, není tedy žádný důvod domnívat se, že by jakýkoliv dobrý a realizovatelný nápad byl zamítnut.
(Některé podněty a záměry realizovat opravdu nelze, ať už z důvodu finančního nebo praktického. Realizaci, několika občany, navržená mlatová cesta K Rakovci, opravdu nelze zajistit. Pomineme-li finanční nákladovost přesahující možnosti Městské části Jehnice, tak i praktické proveditelností. Vzhledem k svahovitosti a rekreačního pohybu jezdeckých koní z blízkého Ořešína. Docházelo by k jejímu rychlému znehodnocení a následně i ztrátou primární funkce pochůzní cesty jako takové)
Je dobré si tedy uvědomit, že by produkty podobné aktivity mohly být okamžitě odstraněny a až po projednání v zastupitelstvu a schválení příslušnými nadřízenými organy případně i nahrazeny prvky schváleného mobiliáře s výrobcem zaručenou bezpečností.
Opravdu je škoda, že tak pěkný záměr jako, Lavičky v Jehnicích“ byl realizován tak špatnou procesní cestou.
Karel Fiedler - techniký pracovník
Autor: Mgr., Ing. Karel Fiedler